Soru Sor

Erken Yumurta Yetmezliği

erken yumurta yetmezliği

Erken yumurta yetmezliği nedir?

Erken yumurta yetmezliği yani, Primer yumurtalık yetmezliği, yumurtalıkların depolanması ve bırakılmasıyla yumurtaların yaşından önce çalışmasını durdurduğunda ortaya çıkar. Sebeplerine bağlı olarak, erken yumurta yetmezliği gençlik yıllarında gelişebilir veya doğumdan sonra bu sorun ortaya çıkmış olabilir.

Erken yumurta yetmezliği olan bir kadının adetleri düzensiz ya da hiç olmayabilir, kısırlık sorunları ve menopoz benzeri semptomlar yaşaması muhtemeldir. Erken yumurta yetmezliği olan kadınlar için gebe olmak zordur, ancak imkansız değildir.

Erken yumurta yetmezliğine neden olan şey nedir?

Erken yumurta yetmezliğine yol açan faktör kesin olarak bilinmemekle birlikte, bazı kadınlarda genetik faktörler veya vücudun bağışıklık sistemi ile ilgili bir sorun rol oynayabilir. Bir bağışıklık sistemi bozukluğunda, vücut, bu durumda yumurtalıklarda kendi dokularına saldırabilir.

Histerektomi veya diğer pelvik cerrahiler, radyoterapi veya kanser için kemoterapi tedavisi sonrası erken yumurta yetmezliği gelişebilir.

Erken yumurta yetmezliğinin belirtiler nelerdir?

Erken yumurta yetmezliğinin belirtileri menopozdakilere benzerdir. Menstrüel dönemleriniz düzensiz olabilir ya da tamamen durabilirler. Ayrıca, sıcak basması, gece terlemesi, sinirlilik, vajinal kuruluk, düşük cinsel dürtü veya uykusuzluk gibi menopoz semptomlarının bazılarına veya hepsine sahip olabilirsiniz.

Erken yumurta yetmezliği nasıl teşhis edilir?

Adetler düzensizleşir veya durursa, doktorunuz size fiziksel bir muayene yapacak ve genel sağlık durumunuz ve birincil over yetmezliği belirtileri olup olmadığı hakkında sorular soracaktır. Ayrıca bir hamilelik testi yaptıracaksınız. Ve kanınız, düzensiz dönemlerin olası diğer nedenleri için test edilecektir.

Olası yumurtalık yetmezliği olup olmadığını kontrol etmek için, follikül uyarıcı hormon (FSH) kan seviyeniz kontrol edilecektir. FSH vücudunuza her ay bir yumurta bırakması sinyalini veriyor. Kanınızdaki FSH miktarı birden fazla günde normalden yüksekse, erken yumurta yetmezliğiniz olabilir. Kanınızdaki estradiol (veya östrojen) miktarını ölçmek için başka bir kan testi yapılabilir. Yüksek FSH’ye sahip çok düşük östrojen primer yumurtalık yetmezliğinin bir işaretidir. Bazı kadınlar, gebe kalma sıkıntısı çektiği için bir doktora görünce birincil yumurtalık yetmezliğine sahip olduklarını öğrenirler.

Nasıl tedavi edilir?

Erken yumurta yetmezliği tedavisi belirtilerinizi yönetmenize yardımcı olacaktır. Fakat şu anda yumurtalıkların düzgün çalışmaya başlamasını sağlayacak bir tedavi yok. Doktorunuz sıcak basmalarına yardımcı olmak için hormon tedavisi veya diğer ilaçlar reçete edebilir. Hormon tedavisi, bu durumu taşıyan kadınlarda erken kemik kaybını önlemeye de yardımcı olabilir. Hangi tedavilerin sizin için doğru olabileceği konusunda doktorlarınızla konuşun.

Erken yumurta yetmezliği olan bazı kadınlar verici yumurta ve in vitro fertilizasyon kullanarak hamile kalmaya çalışabilir.

Benzer Yazılar